Telefon
WhatsApp
ANTALYA'NIN İLK SANAT FUARI

 Hasan Eryiğit Özel Haberi;

Prof. Hasan Pekmezci, Prof. Zahit Büyükişleyen, Bedri Baykam, Mustafa Ayaz, Süleyman Sayın Tekcan, Yalçın Gökçebağ, Raşit Altun, Fevzi Karakoç ve Mehmet Ali Doğan başta olmak üzere 150’den fazla Türk sanatçı ve heykeltıraş ile Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, İran, Avusturya, İtalya, Fransa’dan toplamda 50'den fazla yabancı sanatçının katılması beklenen fuar; Antalya’da bir ilki gerçekleştirerek, kentte düzenlenen ilk sanat fuarı olma özelliğini taşıyor olacak.

Fuar Yönetim Kurulu, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Başkanı Süleyman Dodi Dündar, MSR Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Hakan Doğramacı, Sanatçı Mehmet Ali Doğan’dan; Seçici Kurul ekibi Süleyman Dodi Dündar, Mehmet Ali Doğan, Himmet Gümrah, Bünyamin Balamir’den; Danışma Kurulu, Hasan Pekmezci, Nur Gökbulut, Nihat Kahraman, Mehmet Ali Doğan ve Yusuf Demirtaş’tan oluşuyor.

IMG-20240118-WA0048Antalya Çağdaş Sanat Fuarında Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden seçilmiş sanat galerileri, üniversiteler, dernekler, plastik sanatlar ile ilgili kuruluşlar, eğitim-öğretim kurumlarının güzel sanatlar fakülteleri, sanat üniversiteleri, akademik kuruluşlar ve sanat dernekleri ile birliklerin üyeleri, sanat ve antika dünyasının yayınları ve dergileri de yer alacak. Fuarı çok sayıda sanatseverin yanı sıra koleksiyonerler, turizm işletmecileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, üniversitelerin ilgili bölümlerinin yetkilileri ve yabancı ülke temsilcilerinin ziyaret etmesi amaçlanıyor.

 

Fuarın en büyük destekçisi; Türkiye’nin sanat bağlamında en köklü, en saygın ve etkili sanat derneği olan Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği olan BRHD. Cumhuriyetin 100. yılında düzenlenen fuar; ülke kültürüne katkısı, sanatın tüm Anadolu’ya yayılması, sanatçının bilinirliği ve yeni koleksiyonerlere, halka ulaşması açısından çok önemli bir misyon üstleniyor.

 

IMG-20240118-WA0043MSR Fuarcılık ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BRHD) ortak projesi olarak hayata geçirilecek fuar organizasyonunda çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu destekçi olarak yer alıyor. Projenin gerçekleşmesi için ulusal ve uluslararası resim heykel, seramik, özgün baskı, video, konser, konferans, performans gibi çağdaş sanat alanlarında uğraş veren sanatçılara duyurular yapıldı.

Fuarda yer alacak galeriler, sanatçılar ve eserler; duayen sanatçıların üye olduğu ve bugüne kadar yüzlerce etkinliğe imza atmış önemli bir dernek konumundaki BRHD bünyesinde oluşturulan seçici kurul tarafından belirlenecek. Fuara en az 50 bin kişinin katılım göstermesi bekleniyor. Cumhuriyetin 100. yılına denk gelen fuar; yeni yüz yıla girerken kentimizdeki kültürel kazanımın önemli bir göstergesi de olacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilen fuarın zaman içerisinde geleneksel olarak uluslararası boyuta ulaşması hedefleniyor.

 IMG-20240118-WA0044    

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız