Telefon
WhatsApp
AYKUT KAYA: KENDİ VATANDAŞIMIZ İKİNCİ SINIF MI?

Antalya Lara Limak Otele İngiltere üzerinden internetten rezervasyon yapan bir kişinin otele giriş kaydını yaptırırken farklı kimliğinden dolayı 120 Avro milliyet farkı ücret alınması ile ilgili skandalın yankıları devam ediyor. Konuyla ilgili Limak Otelden özür dileyen bir açıklama yapılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı da inceleme başlatıldığın duyurdu. Ancak yapılan açıklamalara rağmen skandala tepkilere bir yenisi de İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya’dan geldi. Meclis konuşmasında; “Ülkemizde kendi vatandaşımızın ikinci sınıf, yabancıların birinci sınıf olduğuna dair bir algı var da bizim mi haberimiz yok?” dedi.

Türk vatandaşlarından milliyet farkı bedeli talep eden otellere ilişkin üzüntülerini ifade eden Milletvekili Kaya,“Yahu biz yabancı ülkelerden daha mı zenginiz? Ülkemizde kendi vatandaşımızın ikinci sınıf, yabancı vatandaşların birinci sınıf olduğuna dair bir algı var da bizim mi haberimiz yok?”dedi. “Bir vatandaşımızın paylaşımıyla ortaya çıkan otel rezervasyonuna milliyet farkı uygulaması, hiçbir kabul edilebilir yanı olmayan, tam anlamıyla bir “kendi öz yurdumda ben miyim garip” durumudur. Neden bu tür uygulamaların ortaya çıktığını ve bu yükselen sorunu nasıl çözmemiz gerektiğini iyi düşünmemiz gerekiyor. Belli ki turizmin görev ve amacında bir yanılgı var ki biraz daha uygun fiyata rezervasyon yapabildi diye kendi vatandaşını cezalandıran oteller türemeye başladı.” dedi.

“Soruşturma Doğru Ancak Daha Geniş Kapsamlı Olmalı”

indir (22)Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı soruşturmanın doğru olduğunu ve bu soruşturmanın hızla tüm otellere genelleştirilmesi gerektiğini belirten Kaya,“ancak fiyat farklılığı uygulamasını ortadan kaldırmak için sadece fiyatların herkes için sabitlenmesi ve bu tarz bir uygulama yapan otellerin ceza almasının yeterli olacağını düşünmüyorum. Öncelikle sadece basına yansıyan bu son vakadaki değil, bugüne kadar böyle bir muameleye maruz kalan tüm vatandaşlarımızın zararlarının tespit edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir. Ek olarak, otellerimizde aynı zamanlarda aynı tarihler için yapılmış rezervasyonlarda keyfi farklılıklar olmaması için otellere yönelik düzenlemelerin hızlıca gözden geçirilmesi ve denetlemelerin niteliğinin ve sıklığının artırılması gerekmektedir.” dedi. Milletvekili Kaya “itibarlı bir ülke olacaksak, en azından ülke içinde vatandaşımıza itibarsız olduklarını hissettiren uygulamaları ortadan kaldırarak işe başlayabiliriz.”

 

Ne Omuştu?

İngiltere’deki otel rezervasyon sistemi hotels.com’dan Antalya Lara Limak Oteli’ne rezervasyon yaptıran kişinin otele gelip kayıt yaptırdığı sırada Türk olduğu anlaşılınca kendisinden ‘Milliyet farkı’ adı ile 120 Avro ücret alındı. Bunun için de fatura kesildi. Alınan ücretin milliyet farkı bedeli olduğu da yazıldı. Olayın sosyal medyada paylaşılmasının ardından kendi ülkesinde bir vatandaşa "milliyet farkı" uygulanmasına tepki yağdı.

Limak’tan “Özür Dileriz” Açıklaması ;

GMQ-ePqXYAA7MkfLimak Otelleri sosyal medya hesabından açıklama yaptı; " Hepimizi derinden üzen teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan 'milliyet farkı' ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz. Amacını aşan bu ifadenin dikkatsizlik nedeniyle ve hassasiyetler öngörülmeden kullanılması hepimizi derinden üzmüştür. Hizmet verdiğimiz alanda eşitlik kavramına aykırı herhangi bir ayrımcı tutum ve davranış söz konusu olamaz. Habere konu olan yanıltıcı rezervasyon, 14 Nisan 2024 tarihinde İngiltere üzerinden bir web sitesinden Türkiye'den 2 kişi adına yapılmıştır. Misafirlerimiz otele geldiklerinde 1 kişinin Romanya vatandaşı olduğu, rezervasyonun Türkiye'den yapılmış gibi gösterildiği, yanlış bilgi beyan edildiği anlaşılmıştır. Bunun üzerine fiyat farkı oluştuğu, misafirlerimize aktarılmıştır. Bölgesel ve dönemsel kampanyalar nedeniyle bu tür fiyat farkları oluşabilmektedir. Konu bu nedenle ortaya çıkan fiyat farkıyken, tutarın 'milliyet farkı' olarak yansıması olayın kapsamını değiştirmiştir. Yanlış anlaşılan ifade nedeniyle en içten özürlerimizi tekrarlıyor, konuyu kamuoyunun takdirine sunuyoruz. "63a90dec9b2cdbbc56c1dda8f328eea3

 

Limak’ın Özrü Soruşturmayı Durdurmaya Yetemedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili bir açıklama da gerekli denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuata göre cezai işlem uygulanacağını belirtiliyor.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklama; "Antalya'da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak bakanlığımızca otelden resmi savunma istenmiş. Yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir. Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği gerekli cezai işlem uygulanacaktır.” Şeklinde oldu.

 

Kaynak: Haber Merkezi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız